ПЕРСПЕКТИВИ ЗА ФИНАНСОВОТО ЗДРАВЕ НА ВАШИЯ БИЗНЕС
Бизнесът Ви се е развил на достатъчно ниво, така че да не се притеснявате от съмненията на „стартиращия“ дали ще оцелее или не. Все още сте в етапа от развитието си, където успявате макар и все по-трудно да управлявате, сключвате търговски сделки, вземате отношение по оперативни въпроси Вие лично или все пак сте успели да започнете някаква вътрешна трансформация и вече макар и по малко делегирате. Случва се неведнъж да сключите сделка или поредица от сделки, които считате за доста добри откъм намиране на добри потенциални клиенти, разширяване на капацитета на продажбите, достатъчно добър марж за бизнеса, и въпреки това след излизането на финансовия отчет, който ви е изработил счетоводителя резултата виждате,че е далеч от очаквания. Счетоводителят си е свършил прекрасно работата, всичко е отразено и няма грешки.
Какво се случва тогава? Защо простата математика в сделките не дава желания резултат накрая? Какво се бърка, досега всичко това е работело😊? Разпознавате ли тази ситуация? Попадали ли сте в нея, докато бизнеса се е развивал или в момента сте там? Искате ли да разберете какво не работи или какво липсва в картинката, за да могат да се вземат адекватни управленски и търговски решения?
Стандартните и познатите от всички счетоводни отчети и анализи /изчислени коефициенти/ са полезни, но отразяват резултата накрая. От тях трудно може да се разбере какво се случва, както добрите тенденции, така и лошите. Още повече, че доста често те се правят много след като ситуациите вече са се случили. В горното няма нищо лошо, защото първо законодателната рамка, както и счетоводните стандарти изискват определен формат и съдържание, които счетоводителя спазва. С този формат работят всички финансови и данъчни институции. Един и същи формат служи за сравняване на резултата, както с други отчетни периоди, така и с конкурентни бизнеси например. Тези обаче формати имат един сериозен недостатък – не дават достатъчна информация на мениджмънта, както и на собственика какво се случва във фирмата, така че финансовите резултати са такива /независимо дали са добри или лоши/.
Освен стандартните счетоводни отчети, развитите бизнеси, както и тези, които усърдно правят постоянни подобрения внедряват и използват допълнителни системи за вътрешна отчетност, както и анализи за управленски цели. Същите съдържат информация, която идентифицира конкретния бизнес доста по-ясно, разчита се лесно от управленския състав и може да се следи на по-чести периоди от счетоводните при нужда. Разбира се, тук трябва да се внимава да не се залитне в излишна бумащина и бюрокрация или да се събира информация, която никой не използва. Целта на цялата тази организация е да може бизнесът текущо да следи какво се случва, да се хващат съществени отклонения навреме, да се следят изпълнението и тренда на поставените цели и най-вече информацията да е полезна за вземане на бързи и адекватни решения. Следейки прости показатели, които се събират и ефективно се постига и повече разбиране и ангажираност от персонала.
За голяма част от състава на дадено дружество информация, че фирмата примерно има печалба ХХХ лева за определен период не им говори нищо /освен, че фирмата е спечелила ХХХ лева 😊/. Но ако те видят информация, като например, че фирмата е увеличила продажбите в ХХХ лева, срещу които стои увеличение от YYY единици продукция или стока, второто вече ще говори. Също така, ако дружеството е запазило броя на персонала ZZZ брой хора, но е постигнало увеличение на обема с повишаване на производителността /и то не е свързано с просто натоварване на хората да вършат по-голяма обем работа при същите условия/. Примерно променила е начина на организация /да кажем е елиминирала част от загуби на време или ресурси/, което е довело до възможността за поемане на по-голям обем без да има натоварване или е инвестирала в по-модерни машини. Всички това обаче трябва да се измерва с прости и разбираеми показатели, които за целите на мениджмънта трябва да са обвързани и с финансовите резултати. Или с други думи бизнеса има нужда от създаване на адекватна отчетност и начин за измерване на резултата, като същите да дават възможност за анализ /какво се е случило, каква е причината – както на добрите тенденции, така и на лошите/, планиране и прогнозиране на действията и кое да се промени, както и очаквания резултат /целта е все пак накрая, когато се отчита резултата да има доволни/. По темата може да се говори още доста.
Извън анализа на бизнес процесите /което си е доста сериозна наука/, една уважаваща себе си фирма има нужда и от добър финансов анализ и процес на планиране, прогнозиране и отчитане на резултатите по начин, различен от текущото счетоводство. Това не означава, че трябва да премахнем счетоводния отдел – те си имат други ангажименти и задачи, които също трябва да се подготвят и следят.
Ако осъзнавате нуждата от тази промяна, то Вие имате със сигурност належаща необходимост от финансов мениджмънт и съветник с необходимите знания и опит на корпоративно ниво.
Автор: Галина Ванкова, Етикал Финанс ГВ ЕООД
Ако имате нужда от допълнителна информация или помощ, не се колебайте да се свържете с нас тук.